Milí diváci,


dovolujeme si Vám nabídnout ABEND. Divadelní předplatné, které Vás postupně provede všemi ostravskými divadly. Také letos jsme pro Vás připravili dvě abonentní řady. V té KLASICKÉ Vám nabízíme šest inscenací našich a světových velikánů v provedení třech ostravských činoherních souborů. V řadě SHAKESPEAROVSKÉ pak čtyři tituly velkého alžbětince Williama Shakespeara, od jehož úmrtí jsme si letos připomněli 400 let. Připojujeme se tak k projektu Shakespeare Ostrava, do kterého se zapojila řada ostravských kulturních institucí.
 

Těšíme se na Vás v hledištích našich divadel.

Tomáš Suchánek, autor projektu

 

SHAKESPEAROVSKÁ ŘADA

  • celkem 4 hry, které pro Vás odehrajeme  od ledna do dubna 2017
  • hrací den: středa v 18.30 hodin
  • cena: 640,- Kč (dospělí) a 540,- Kč (studenti a důchodci) 

 

 

William Shakespeare

RICHARD III.

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová
  V titulní roli Lukáš Melník

Shakespearův Richard III. je jedním z nejpůsobivějších divadelních padouchů. V jeho postavě se tak trochu se zvrácenou elegancí snoubí zlý a nelítostný násilník s inteligentním intrikánem a okouzlujícím pokrytcem. Hra měla původně propagandisticky vylíčit Richarda III. jako netvora a ospravedlnit tím jeho svržení a nástup tudorovské dynastie (jejím zakladatelem byl Jindřich VII., dědeček vládnoucí královny Alžběty). Jenomže tento ohava tělem i duší, jak jej líčily tehdejší kroniky, se u Shakespeara stává cynickým politikem s promyšleným plánem, který je doma v každé době. Přijďte se přesvědčit.


1. března 2017 v 18:30 / Divadlo Petra Bezruče / www.bezruci.czWilliam Shakespeare
BOUŘE
Režie Václav Klemens
Hrají Ivan Feller, Eva Štěpandová, Robin Ferro, Ondřej Beseda, Lukáš Červenka, Ivo Marták, Lenka Sedláčková a další


Dramatická romance Bouře byla poslední velkou hrou Williama  Shakespeara. V napínavém příběhu jsou obsažena všechna autorova  celoživotní témata – vztah otce a dcery, sourozenecká rivalita a  nenávist, síla milenecké lásky, mocenské sváry, zrada a pomsta, smysl odpuštění... Reálný svět se v ní prolíná s nadpřirozeným podobně jako ve Snu noci svatojánské.


15. února 2017 v 18:30 / Divadlo loutek Ostrava / www.dlo-ostrava.czWilliam Shakespeare
NĚCO ZA NĚCO

Režie Ivan Krejčí
Hrají Štěpán Kozub, Marek Cisovský, Pavel Cisovský j.h., Josef Kaluža, Albert Čuba a další


Nestárnoucí a stále aktuální Shakespearova komedie. Ve středověké Vídni se láme právo a korupce jen kvete. Vídeňský vévoda mnohé z těchto zločinů přehlížel a odpouštěl, a proto pod záminkou neodbytné diplomatické cesty předá vládu nad městem přísnému soudci Angelovi. Sám však nikam neodjede a v mnišském převleku sleduje Angelovo počínání. A spravedlivý Angelo se brzy promění v nestoudného pokrytce, který sobecky zneužívá svěřenou moc...


15. března 2017 v 18:30 / Komorní scéna Aréna / www.divadloarena.czWilliam Shakespeare

VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ
Režie Peter Gábor
Hrají Jiří Sedláček, František Strnad, Sylvie Krupanská, Izabela Firlová, Petr Houska, Lada Bělašková, Tomáš Jirman, Vladimír Polák a další


Traduje se, že tuto komedii napsal William Shakespeare na přání samotné královny Alžběty, neboť první dáma Anglie toužila vidět svého oblíbeného hrdinu, korpulentního rytíře Falstaffa, zamilovaného. Ve hře má ale rytíř ke skutečné lásce daleko – napíše totiž stejná milostná psaníčka hned dvěma dámám současně. Krásky si to ovšem vzájemně povědí a uchystají mohutnému rytíři nejedno škodolibé překvapení. A když dodáme, že se do věci vloží i manželé oněch dam, je zřejmé, že o zábavu nebude nouze.


19. dubna 2017 v 18:30 / Divadlo Jiřího Myrona / www.ndm.cz