Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské je tradiční městské čtyřsouborové divadlo, které v loňském roce oslavilo 90 let své existence – svou činnost zahájilo 12. srpna 1919. Pro svou činnost získalo po první světové válce budovu Městského divadla, o kterou se do roku 1920 dělilo s Deutsches Theater. Národní dům (otevřený roku 1894), který až do vzniku NDM sloužil českému divadlu, užívalo Národní divadlo moravskoslezské za války a trvale jej získalo k prostorám Městského divadla po roce 1945. Od té doby hraje NDM v obou divadelních budovách – Divadle Antonína Dvořáka (Městské divadlo) a Divadle Jiřího Myrona (Národní dům); ke svému historickému názvu se Národní divadlo moravskoslezské vrátilo v roce 1995. V současnosti existuje ve své tradiční čtyřsouborové podobě (balet – činohra – opera – opereta) a slouží publiku tvořenému obyvateli Ostravy, okolí města i návštěvníkům z přilehlých oblastí a regionů. Národní divadlo moravskoslezské uvádí ročně 16-19 premiér na obou svých scénách. Činoherní soubor NDM pořádá už 13 let každoročně s dalšími ostravskými divadly – Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava – Festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Pro více informací navštivte webové stránky Národního divadla moravskoslezského: www.ndm.cz. V rámci Klasické řady předplatného ABEND na sezónu 2013/2014 odehraje soubor Národního divadla moravskoslezského inscenace PYGMALION a BALADA PRO BANDITU, v rámci Shakespearovské řady pak představení SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ a MACBETH.Nikolaj Koljada

SLEPICE
Režie Janka Ryšánek Schmiedtová
Hrají Alena Sasínová-Polarczyk, Tereza Cisovská, Šimon Krupa, Petr Panzenberger, Zuzana Truplová, Petr Pěnkava j. h. a Martin Jarošík j. h.

Nikolaj Koljada je kultovním autorem současné ruské dramatiky a groteska z divadelního představení Slepice u nás patří u nás k jeho nejuváděnějším titulům. Dvě herečky oblastního divadla, které jsou v těch nejlepších letech, zjistí, že jejich mladá kolegyně (důvěrně přezdívaná Slepice) svými půvaby zcela pobláznila jejich životní partnery. V nuzném kamrlíku na erární ubytovně se časně ráno postupně sejde celý milostný pětiúhelník a v následující výměně názorů vyjde najevo, že slepic je tu mnohem víc a nouze není ani o kohouty.
14. února 2018 v 18:30 / Komorní scéna Aréna / www.divadloarena.cz
Eugène Labiche
ŠŤASTNI VE TŘECH
Režie Janusz Klimsza

Poklidně spokojené manželství pana Marjavela a jeho druhé ženy Hermance je o to spokojenější, je-li u nich rodinný přítel Ernest. I jeho strýc Jobelin má k Marjavelům pevnější pouto, než by se na první pohled zdálo. K proměně rodinného klidu v sérii nečekaných a občas bláznivých situací značně přispějeburanský sluha Krampach, který se svou krásnou mladou ženou dorazí až z Alsaska. Dosavadní služebná Petunie navíc nemůže dostat výpověď, protože nejspíš něco ví. Otázkou však je, co ví kočí. A kdo ví, jak to vůbec bylo s první paní Marjavelovou? Předchůdce Georgese Feydeaua a mistr francouzské frašky v nejlepší formě!

28. března 2018 v 18:30 / Divadlo Antonína Dvořáka / www.ndm.czHenrik Ibsen
PEER GYNT
Režie Pavel Khek
V titulní roli Ivan Dejmal
Poetické drama nejznámějšího norského dramatika a zakladatele moderního dramatu poprvé v naší činohře! Mladý Peer před každodenními starostmi utíká do vybájeného světa, kde může být hrdinou, generálem, císařem a vším, čím si přeje. Kým je ale on sám? Životní překážky nezdolává, ale obchází je, to, co ho tíží,
nechává za sebou. Fjordy a trollí sluje střídá vyprahlá poušť a rozbouřené moře. Kam až člověk musí utéct, aby si uvědomil, že už mu nic nezbylo?

20. února 2018 v 18:30 / Divadlo Jiřího Myrona / www.ndm.cz

 

Martin McDonagh
KRÁSKA Z LEENANE
Režie Janusz Klimsza
V titulní roli Ivan Dejmal
Zapšklá stará panna, hypochondrická matka na zabití, promarněná láska a trocha toho citového vydírání. Z toho příběhu by byla ryzí tragédie, kdyby jej ovšem nenapsal Martin McDonagh, který své syrové historky z irského venkova špikuje pořádnou dávkou černého humoru. Břitká studie lidských vztahů plná skvělých
dialogů a velkých hereckých příležitostí. Mrazivá zábava zaručena!

6. března 2018 v 18:30 / Divadlo Petra Bezruče / www.bezruci.cz

 

Henrik Ibsen
DIVOKÁ KACHNA
Režie David Šiktanc
Hrají Kostas Zerdaloglu j. h., Michal Čapka, Vladislav Georgiev, Josef Kaluža, Tereza Cisovská, Zuzana Truplová, Alena Sasínová-Polarczyk, Petr Panzenberger, Šimon Krupa a Petr Pěnkava j. h.
Divoká kachna je příběhem rodiny Ekdalových, kteří si nesou jisté společenské poznamenání z minula. Navíc se otec rodiny Hjalmar Ekdal, prostřednictvím přítele z mládí, dozví jisté skutečnosti, které otřesou jeho životními jistotami. A díky jeho neschopnosti postavit se životu zpříma, být autentický, nakonec dojde k tragické události. Divoká kachna nádherně mapuje, proč lidé utíkají od skutečnosti a jaké to může mít důsledky.
10. dubna 2018 v 18:30 / Komorní scéna Aréna / www.divadloarena.cz